Firma
Dzielnica

Historia

      Kolebką golfa jest Szkocja. Ocenia się, że powstał ok. XIV wieku. Żartownisie twierdzą, że pierwszymi piłkami były okrągłe kamienie - a kijami - pasterskie kije. Przyjmuje się 1424 r. jako datę powstania golfa.
Już dawniej golf budził namiętności do tego stopnia, że do 1502 gra była oficjalnie zakazana ponieważ odciągała młodzież od zajęć wojskowych. Zapalonym graczem była podobno Maria Stuart.
Do poważnej gry używano do ok. 1848 roku piłek skórzanych wypchanych gotowanymi gęsimi piórami. Piłki takie wytrzymywały 2 gry o ile gracz grał ostrożnie i z dużą dozą szczęścia.
W tym czasie powstały podstawowe zasady gry, które przetrwały do dziś i popularnie nazywane są "Rules of Golf". Wyrocznią interpretacyjną reguł gry, a także używanego sprzętu, piłek, etc. jest oczywiście Komitet Zarządzający Royal and Anciet Golf Club w St. Andrews ( w praktyce Międzynarodowa Federacja Golfa) w Szkocji. Tak jak używane piłki w golfie ewaluowały i stawały się bardziej wytrzymałe, koliste i tańsze tak i inne elementy gry i sprzętu stawały się bardziej dostępne dla coraz szerszej grupy ludności. Takim przełomem było wprowadzenie piłki gutaperkowej ok. 1845 r. Spowodowała one , że dotychczasowe pola 9-cio dołkowe powiększono do 18 dołków co pozostało do dzisiaj standardem. Golf stał się sportem powszechnym. Kolejnym postępem było wprowadzenie piłki gumowej na przełomie IX i XX wieku. Należy oddać Holendrom część golfowej sławy ponieważ mieli znaczny udział w produkcji piłek golfowych a nazwa golf pochodzi od flamandzkiego kolf - czyli kij.
Piłka taka leciała przeciętnie o ok. 20 metrów dalej od gutaperkowej, która leciała o ok. 20 m dalej od piórkowej. Należy dodać, że ustanowiony w 1836 r rekord odległości piłka piórkową wynosi 330 m!
      Dalej prowadzono eksperymenty ale ostateczny kształt piłki z charakterystycznymi wgłębieniami zaakceptowano w 1908 r. Dzisiaj piłka musi mieć wagę ok. 46 g i średnicę ok. 43 mm. Pierwsze kije wyrabiane były przez łuczników z drzewa hikorowego - kariera tego drzewa to też znakomite narty i kije hokejowe. Następnie były one uzupełniane intarsjami z hebanu i innych twardych gatunków drzew, kością słoniową i oczywiście metalem. Od ok. 1920 r wprowadzono kije metalowe, a od 1939 r ograniczono ilość kijów w torbie podczas rundy do 14 sztuk.
      Dzisiaj nad produkcją sprzętu golfowego pracują wybitni specjaliści na całym świecie, bo świat ogarnął szał gry w golfa. Bo trzeba przyznać, że jest to dyscyplina, która daje szansę każdemu i praktycznie w każdym wieku i na każdym poziomie gry. Poza tym jest to "dystyngowana" gra wymagająca określonych zachowań zwanych "Etykietą Golfa". Uczy uprzejmości i dyscypliny, czystości i uporu, porządku i troski o współgraczy, dbałości o przyrodę i umiaru w samoocenie. Daje możliwość postępu w grze do późnej starości. I jest potwornie zaraźliwa i uzależniająca. Znam wielu ludzi, którzy urywają się z pracy na rundkę golfa a wakacje podporządkowane są możliwością gry i nie wyruszają w podróż bez worka ze sprzętem golfowym.
A więc uważajcie jak ktoś namawia was na naukę - odwyk trwa długo.

Jerzy Czaplejewicz Humor


Warning: pg_connect(): Unable to connect to PostgreSQL server: could not connect to server: Connection refused Is the server running on host "localhost" and accepting TCP/IP connections on port 5432? in /home/virt02/www/egocentrum/postgresql.php3 on line 5
Połączenie z bazą nie powiodło się...