Firma
Dzielnica

Jak sauna działa na organizm

Głównym mechanizmem termoregulacji w saunie jest zwiększone wydalanie potu. Bywa, że tracimy 1-1,5 litra płynu. Nic oznacza to jednak, że sauna odchudza. Ubytek wagi jest chwilowy i szybko go wyrównujemy. W saunie następuje oczyszczenie organizmu z produktów przemiany materii i toksyn. Dochodzi też do przemieszczenia w płynach ustrojowych. Temperatura skóry wzrasta do 40°C. Rozszerzają się naczynia podskórne, natomiast kurczą wewnętrzne. Serce przyspiesza akcję nawet do 120 uderzeń na minutę. Ciśnienie krwi rośnie, ale pod koniec zabiegu obniża się. Wzrasta częstość oddechów do 24-26 na minutę. Przyśpieszony oddech pogłębia wentylację płuc.
      Dla zdrowego człowieka wszystkie te zmiany są korzystne, stanowią bowiem trening układu krążenia i oddechowego. Podczas zabiegu zachodzą też zmiany w układzie hormonalnym. Pobudzona zostaje czynność układu przysadkowo-podmózgowego, zarządzającego całym systemem wydzielania wewnętrznego. Kilka do kilkunastu minut w saunie można porównać do intensywnego treningu sportowego.
Na układ nerwowy i kondycję psychiczną sauna ma wpływ zbawienny. Po okresie pobudzenia następuje bowiem uspokojenie, do senności włącznie.
Z kąpieli saunowych w wysokiej temperaturze osoby zdrowe powinny korzystać raz w tygodniu, bez względu na porę roku czy pogodę. Sporadyczne wizyty nie poprawią kondycji, stymulacja sił odpornościowych organizmu nie będzie też dostateczna. Natomiast z sauny niskotemperaturowej ze zwiększoną wilgotnością czy z łaźni parowej można korzystać częściej.
Sauna nie jest zabiegiem leczniczym, ale jej pozytywny wpływ na organizm znany jest od stuleci. Hartuje, oczyszcza, podnosi wydolność... Szczególnie w chłodne jesienne dni nie warto sobie żałować jej ciepła.
Sauny i łaźnie parowe, wywarzane przez licznych producentów, różnią się konstrukcją, jakością wykonania i wyposażeniem. Najistotniejszy jest podział na urządzenia przeznaczone wyłącznie dla odbiorcy prywatnego i kabiny do użytku publicznego, czyli w obiektach, gdzie pracują w czasie ciągłym. Urządzenia te są różnie nazywane i, niestety nie zawsze właściwie wykorzystywane.
 Na zdrowie...!

 Co to jest?

 Kiedy można a kied...

 Zbudować własną sa...

 Jak sauna działa n...

 Jak korzystać z sa...

 Sauna w Polsce