Firma
Dzielnica

Zbudować własną saunę...

Sauna do użytku publicznego - jako kabina wolnostojąca z piecem grzewczym i zewnętrznym sterowaniem - powinna umożliwiać pobyt w niej w pozycji leżącej (na poziomie jednakowych temperatur) i siedzącej. Minimalny wewnętrzny wymiar kabiny
sauny na jednym boku nie powinien być mniejszy niż 200 cm, o czym należy pamiętać podczas planowania. Sauna musi mieć zapewniony specjalny system wentylacji gwarantujący co najmniej sześć wymian powietrza na godzinę.
Łaźnia parowa do użytku publicznego nie ma pieca grzewczego, lecz wyłącznie system wytwarzania pary 0 odpowiedniej wydajności, z precyzyjnym sterownikiem umieszczonym poza kabiną. Kabiny są wykonane ze wzmocnionego akrylu, a te o specjalnej konstrukcji pokryte płytkami ceramicznymi. Ławy powinny być dwupoziomowe, gdyż ze względów zdrowotnych w łaźni przyjmuje się pozycję siedzącą ze stopami opartymi na niższym poziomie. Posadzka z terakoty, kamienia lub innych materiałów powinna mieć kratkę odpływową z uwagi na skraplanie pary. Komfort kąpieli zwiększa aromatyzowanie pary w kabinie Przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia do klubu, gabinetu czy ośrodka sportowo-rekreacyjnego warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami wpływającymi na jakość i trwałość użytkową sauny. Przy wyborze kabiny duże znaczenie ma rodzaj i jakość drewna zastosowanego do jej budowy. Powinno być ono starannie wyselekcjonowane i odpowiednio suszone w suszarniach. Najczęściej stosuje się drewno świerka skandynawskiego, które oddziaływuje pobudzająco i, co ważne, jest ubogie w sęki. Do sauny wielo funkcyjnej, czyli wysoko i niskotemperaturowej (odpowiednio o temperaturze 75-100°C oraz 50-75°C), przy dodatkowej możliwości zwiększonego nawilgocenia do poziomu 25-65%, zalecana jest odporna jodła kanadyjska, która nie ma żywicy i odznacza się dużą trwałością. Ponadto o jakości sauny decyduje konstrukcja kabiny. Dobrze jest na przykład
gdy drzwi montowane są bez progu. Ponadto wszystkie drewniane elementy muszą mieć zapewnioną izolację przeciwparową, dzięki czemu we wnętrzu utrzymuje się ciepło i odpowiednia wilgotność. Poszczególne elementy łączone są na wpust, pióro i uszczelniane specjalnym tworzywem.
W saunie do użytku publicznego, gdzie jest ciągłe duże zapotrzebowanie na tlen, niezbędny staje się zintegrowany system wentylacji, zapewniający wymianę powietrza od kilku do kilkunastu razy na godzinę, bez przeciągów. W związku z tym kabina musi być połączona z systemem wentylacji danego obiektu (grawitacyjnym lub mechanicznym).
Na warunki klimatyczne w saunie składają się: temperatura powietrza utrzymywana na odpowiednim poziomie dzięki piecowi sterowanemu z zewnątrz, wilgotność, wentylacja i cyrkulacja powietrza, niezbędne w związku z emitowaniem ciepła przez nagrzane ściany i sufit kabiny. W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszy się piec umieszczany pod ławą. Jest on wykonany z wysokogatunkowej stali o podwójnych ściankach i wyposażony w grzałki elektryczne odpowiedniej długości i mocy znajdujące się tuż pod pojemnikiem na kamienie. Taki system grzewczy dzięki odpowiedniej konstrukcji zabudowy jest bezpieczny i zapewnia większą przestrzeń w środku sauny, a duży wylot gorącego powietrza korzystnie wpływa na cyrkulację powietrza. Sauna z piecem pod ławą gwarantuje równomierny rozkład temperatur i przyjemny klimat.
Kąpiel parową w kabinie z wnętrzem wykończonym ceramiką lub naturalnym kamieniem, podgrzewaną podłogą i miejscami do siedzenia można dodatkowo aromatyzować zapachem ziół. Ciekawą propozycją jest urządzenie Caldarium firmy Klafs, w którym wydostające się równomiernie z podłogi kafelkowej, siedzeń i miejsc do leżenia ciepło, przy umiarkowanej temperaturze 30-40°C, sprzyja odprężeniu i wypoczynkowi. Po zaprogramowaniu temperatury wyższej, od 45 do 50°C, następuje proces pocenia i oczyszczania skóry. Dobór kafelków, kamieni i oświetlenia oraz odpowiednich zdobień pozwala stworzyć niepowtarzalny nastrój.
Funkcjonalne rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń nowego kompleksu dla wygody i komfortu użytkowników wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Jeszcze większą trudność sprawia adaptacja wybudowanego już kompleksu. Generalnie, każda koncepcja powinna obejmować w fazie planowania technologiczną kolejność: poczynając od recepcji, przebieralni, szatni ogólnej, natrysków i toalet, po część basenową, sale fitness lub wydzieloną bezkolizyjną komunikację do pomieszczeń odnowy biologicznej. Pomieszczenia te, obejmujące sauny, łaźnie parowe, wydzielone miejsca do schładzania (natryski intensywne i kątowe, wanny, wąż do polewania), miejsca do relaksu (brodziki do kąpieli stóp) i do wypoczynku (leżaki ), solaria, masaże itp., niezależnie od tego, czy są koedukacyjne czy nie, muszą być bezkolizyjne, funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Wszystkie ciągi komunikacyjne i pomieszczenia z urządzeniami do odnowy biologicznej powinny mieć zapewnioną odpowiednią instalację wentylacyjną i elektryczną według technicznych wymagań producenta. Dlatego też najlepiej jest już w fazie planowania obiektu lub jego modernizacji zasięgnąć porady specjalisty. Warto wybrać dostawcę, który może się pochwalić referencjami, będą one gwarancją fachowego i terminowego wykonania.
 Na zdrowie...!

 Co to jest?

 Kiedy można a kied...

 Zbudować własną sa...

 Jak sauna działa n...

 Jak korzystać z sa...

 Sauna w Polsce